Adaptační období

V době adaptace  se dítě seznamuje s novým prostředím a postupně se osamostatňuje. Jen malé procento dětí vše zvládne bez slziček, tak se proti nim obrňte a důvěřujte paní učitelce. Většinou netrvají déle než pět minut a pak si jde dítě hledat lepší zábavu. Důležité je, aby rodič ráno rychle odešel, neloučil se dlouho s dítětem, nestál za oknem, kde by ho mohlo dítě spatřit.
Pokud chcete, aby dítě spalo, učiňte tak po domluvě s učitelkou. Doporučujeme v rámci možností alespoň čtrnáct dní chodit jen na dopoledne, aby celý den nebyl pro něho dlouhým odloučením.
Pokud má vaše dítě nějaká omezení (zdravotní problémy, alergie…), obeznamte s tím učitelky. Čím více o dítěti vědí, tím lépe.
První tři měsíce jsou více či méně seznamovací – dítě si zvyká na režim, nové kamarády, prostředí, vstřebává pravidla. Není žádná ostuda, že třeba nekreslí žádné obrázky nebo se nezapojuje do činností. Důležité je, že si hraje, pozoruje a nasává atmosféru, navazuje kontakty a nachází své místo v kolektivu. To ostatní se dostaví samo, až přijde ten správný čas. Mohou přetrvávat potíže typu – „já tam dneska nechci“. Většinou to je jen zkouška nervů rodičů, dítě dobře ví jak na Vás, snaží se Vás tím obměkčit.
Tady je důležité vytrvat a nepovolit. Jakmile jednou ustoupíte, bude to zkoušet i nadále a adaptační období je delší a bolestnější. To se může vyskytnout, i pokud je dítě po nemoci. Zvykne si na svůj starý režim a bude opět chvilku trvat, než se aklimatizuje na školku.
O školce doma mluvte hezky. Nestrašte s ní dítě, neznechucujte mu ji („ve školce to budeš muset dělat, počkej, paní učitelka tě naučí, děti se ti budou smát…“). Tím si může dítě vytvořit přirozený odpor, který je pak těžké překonat.


NA VAŠE DĚTI SE TĚŠÍ KOLEKTIV ZAMĚSTNANCŮ MATEŘSKÉ ŠKOLY!